Etapy tworzenia ogrodu

Mając gotowy projekt ogrodu można przystąpić do prac w terenie. Najlepiej zacząć prace od wykopania rowów pod system automatycznego nawadniania w obrębie planowanego trawnika. W powstałe rowy można przeciągnąć kable pod oświetlenie w ogrodzie. System nawadniania programuje się na czas działania od wiosny do jesieni a jego praca jest w pełni automatyczna. Nie trzeba myśleć o podlewaniu roślin gdyż robi to za nas sterownik zamontowany w domu lub w garażu.

Jeżeli podłoże pod trawnik jest nieurodzajne lub jest go za mało istnieje konieczność dowozu żyznej ziemi. Po wypoziomowaniu terenu można zakładać powierzchnię utwardzone (ścieżki, obrzeże trawnikowe), a także zainstalować elementy drewniane (pergole, trejaż, altanę, taras). Obrzeża trawnikowe z kostki granitowej, pozbruku, czy też kostki klinkierowej, przeciwdziałają przerastaniu darni na stronę nasadzeń roślinnych, dodatkowo można na nie najechać kołem kosiarki; co ułatwiaj koszenie krawędzi trawnika bez konieczności użycia kosiarki żyłkowej.

Kolejnym etapem jest sadzenie roślin według powstałego wcześniej projektu. Dalej rozwija się linię kroplującą, która dostarcza do każdej rośliny optymalną ilość wody. Całą powierzchnię obsadzeń roślinnych ściółkuję się grubą warstwą kory. Warstwa kory maskuje rury linii kroplującej, a także hamuje rozwój chwastów oraz utrzymuję wilgotność w podłożu, dzięki czemu zmniejsza się dzienne zapotrzebowanie roślin na wodę.

Końcowym etapem jest wysiew trawy. Wyłączamy z użytkowania ogród do czasu skiełkowania nasion i zagęszczenia się trawnika na czas około 3- 4 tygodni. Jeżeli zależy nam na natychmiastowym efekcie można wyłożyć trawę z rolki, pamiętając o tym że podłoże należy przygotować tak samo starannie jak przy siewie trawy z nasion.

Na ogół w nowo stworzonym ogrodzie rośliny są młode i potrzebują czasu na rozrośnięcie się i rozkrzewienie, stąd na efekt bujności ogrodu trzeba będzie poczekać 2-3 sezony. Na etapie projektu można zdecydować się na zastosowanie dużych roślin, wówczas ogród będzie od razu wyglądał jakby istniał już od kilku lat. Przy obecnych możliwościach technicznych bez problemu można sadzić rośliny nawet kilkunastometrowe.

Wskazane jest w ogrodach przydomowych sadzenie roślin w odmianach karłowych, które z natury rosną stosunkowo wolno i nie potrzebują dużo miejsca. Trawy ozdobne, byliny i większość krzewów liściastych już po roku nabiera sporej gęstości. Wystarczy je dobrze zasilić nawozem wczesną wiosną.

Design by Light ERP